minimalizmus v odpade

Minimalizmus v odpade alebo ako vdýchnuť veciam nový život?

Keď sa ma Zuzka Rajčoková spýtala, či by som napísala niečo na jej blog o minimalizme, potešila som sa. A potom som rozmýšľala o čom písať skôr. Mojou srdcovou témou je asi minimalizmus v odpade.

Je ľahké všetko len tak vyhodiť do koša, ale oveľa užitočnejšie je myslieť aj na prírodu, životné prostredie a na to, ako sa to dá ešte ďalej využiť a či to nemôže ešte niekomu inému poslúžiť. Stále myslím na to, koľko odpadu ľudstvo tvorí, preto všetko poctivo separujem.

Na druhej strane sa človek ľahko dostane do opačného extrému – hromadenia vecí. Je ťažké zbaviť sa niektorých vecí – najmä ak človek vidí ich potenciálnu  hodnotu a využitie, ale práve nemá čas niečo s nimi spraviť. Veľa vecí sa nám nahromadilo pri sťahovaní, rekonštrukcii, vypratávaní bytu a domu (po zosnulých)… Niektoré veci si človek nechá pre radosť alebo pre to, že mu niekoho pripomínajú a viažu sa na ne spomienky. Niektoré nechce vyhodiť, lebo sú ešte funkčné a môžu niekomu poslúžiť.

Neviem, ako to vnímate Vy, ale ja sa snažím o minimálnu ekologickú stopu. Teda snažím sa minimalizovať odpad a maximalizovať využitie každej veci. Čo sa dá využiť, využijem na maximum alebo opravím, darujem, predám a ostatné separujem.

Snažím sa veciam vdýchnuť nový život.

Tak napríklad:

– nekupujem organizéry, ale použijem papierové krabice od topánok alebo sklenené poháre od jogurtov

– mikroténové vrecká od chleba a pečiva používam na zvieracie exkrementy, 

– nákupné tašky si vozím v aute látkové a jednu mám aj v kabelke, 

– darčeky už nebalím do papiera, ale do papierových tašiek, ktoré sa dajú použiť znova, 

– z trička, ktoré má spodok rukáva od farby spravím tričko s 3/4 rukávom a keď je fľak uprostred, nažehlím nažehlovačky alebo maľujem farbami / fixkami na textil obrázok, 

minimalistické riešenie trička s fľakom- skrátenie rukáva

– z dlhých teplákov spravím krátke alebo dám na koleno záplatu / nažehlovačku, 

– slamky na pitie umývame a použijeme znovu, 

– z vaničky od Lučiny je sprchová vanička pre Barbie (mimochodom aj z jednej slamky je rúra na sprchu v Barbie domčeku) a z vrchnej časti od pracieho gélu je zase WC v Barbie domčeku

domček pre barbie po domácky

– zo šiat, ktoré dcéra nikdy nechcela nosiť a nikto ich nekúpil je tepláková súprava pre bábiku a koženkové sedačky pre Barbie (a akurát to vyšlo aj zo zbytku molitanu)

– z kabáta, ktorý chcela moja mama použiť na sukňu (a nikdy ju nedošila) má dcéra nový poťah na staršiu kolieskovú stoličku

– kartóny od jogurtov používame na skladovanie hrušiek a jabĺk, a od termixov na gaštany

znovu použité obaly- upcycling

– krabice odkladám (aj tmavé igelitové obálky) a znovu v nich posielam balíčky ďalším ľuďom alebo do nich odkladám prázdne zaváraninové poháre, ktoré použijem ďalší rok znova na zaváranie (výživové mám zdedené ešte od mamy, keď kupovala výživy mne)

Tých príkladov by sa našlo určite aj viac, len mi práve ďalšie nenapadli. Zaujímalo by ma, či aj Vy máte nejaké ďalšie tipy ako veci využiť čo najlepšie?

Ak vás zaujíma, ako aplikovať minimalizmus nielen do svojich vecí, ale aj do každodenného života, nájdi svoju vnútornú rovnováhu a pokoj s kurzom Žena v rovnováhe. Objavte praktické kroky, ako si zjednodušiť život a venovať viac času tomu, na čom skutočne záleží.

⬇️ Kliknite sem a začnite svoju cestu k vyrovnanejšiemu životu!

Medailonik o Klaudi a jej ceste k minimalizmu

Klaudia Smatanová – virtuálna asistentka

Kreatívna matka troch detí a zástankyňa udržateľného životného štýlu so vzťahom k ekológii. Verí v šetrný prístup k prírode a vždy hľadá spôsoby, ako veciam vdýchnuť druhý život. Na blogu prinesie svoje skúsenosti z oblastí, ktoré sa jej dotýkajú. Nielen ako žiť udržateľnejšie a s menším ekologickým dopadom, ale aj ako odolať impulzivite, ako efektívne pracovať a tvoriť (napríklad aj grafiku v Canve).

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore