Slovo minimalizmus nie je populárne ani veľmi známe. Pre niekoho to môže byť niečo neslušne, sektárske, vulgárne, neznáme a všetko, čo nepoznáme v nás vyvoláva obavy a strachy.

Prečo je minimalizmus viac ako len organizovaná domácnosť?

Niekoho napadne, že je to vyleštená domácnosť a všetko je v pekne v boxoch a dózach zorganizované. Môže, ale nemusí to tak byť.

Ak príval veci nezredukujeme a stále budeme preoranizovávať a prekladať veci, nič nevyriešime.

Vizuálne to môže byť pekné, ale časom budeme mať pocit, že na nás veci padajú, lebo je využitá každá škára od zeme po strop a náš životný priestor sa bude stále viac a viac zmenšovať. Po čase budeme túžiť po väčšom priestore, zadlžíme sa hypotékou, a opäť budeme vypĺňať priestor. A dostaneme sa do kolečka míňania, zarábania, šetrenia, zadlženia, viac práce na zabezpečenia rodiny, naháňaním sa po materiálnych dočasných uspokojovadiel  a prídeme o náš čas. To najcennejšie, čo máme.

Rozlúčka s materiálnym chaosom: Prvé kroky k minimalistickejšiemu životnému štýlu

Ono to tak nemusí byť. Predtým než sa pustíš do organizovania domácnosti, zisti kto si a aký život chceš žiť a podľa toho vytrieď svoju domácnosť.  Ak potrebuješ pomôcť ako na to môžeme si dať bezplatnú 20 minútovú konzultáciu, ktorú si môžeš rezervovať tu.

Často si ľudia myslia, že keď ma táto téma zaujíma, mám doma hole steny  a cítia výčitky, keď sa pozrú na svoju domácnosť.

Niekedy majú aj obavy, či nebudú súdený. Nie je to tak.

Ak sa s niekým dobre cítim, je mi jedno akú má domácnosť a koľko má veci.

Mýty a pravdy o minimalizme: Čo naozaj znamená žiť minimalisticky?

Som zberateľka/ hromadička a nerada upratujem, ale mám rada poriadok. Keby som neobjavila minimalizmus, naša pivnica by bola na prasknutie 😀 Ale vďaka pravidelnému triedeniu, to nie je taký prúser.

Prosím zahoďme perfekcionizmus a čiernobiele myslenie. Nemusí byť všetko buď alebo. Je milión farieb medzi tým.

Keď niekto príde k nám na návštevu je prekvapený, koľko máme hračiek. Aj podľa mňa je ich veľa a stále k nám prichádzajú. A áno stále sa rozčuľujem nad nimi, že ich vyhodím a keď to aj chcem urobiť tak mi príde ľúto tých veci. Niekedy ani neviem, ktoré môžem dať preč, lebo sa v podstate so všetkými hrajú.

Dobre, máme doma veci a dosť, tak čo to má spoločné s minimalizmom?

Zmenila som myslenie!

Začala som od seba!

Urobila som si prieskum.

Kde najviac mínam peniaze a čas?

Pred deťmi to bola kozmetika, oblečenie, knihy, produkty na chudnutie a cvičenie, vychytávky z internetu, výbavička pre očakávanú dcérku, vždy sa niečo našlo.

Od kedy mám deti sa niektoré oblasti zredukovali alebo nepresunuli do iných oblastí: hračky, oblečenie deťom, detské knižky, knižky pre mňa (menej nových viac z bazáru), vzdelávanie.

Podarilo sa mi zminimalizovať výdavky na kozmetiku najmä na tu dekoratívnu. Menej mínam na oblečenie pre seba, viac menej ma rovnakú postavu posledných 5 rokov, čo je šetrné pre peňaženku, ale nie pre moje zdravie. Menej hlúpostí do domácnosti, ale viac rozmýšľam, čo si kúpim.

Cukornička, ktorá mi vyčarovala úsmev na tvári

Prekvapilo ma ako cukornička a soľnička ovplyvnia moju radosť keď vojdem do kuchyne.

Donedávna som mala doma podedené obyčajné , nezaujímavé, neladiace soľničky a cukorničku. Nebolo treba kupovať žiadnu novú. Lenže v rámci nákupu cez Amazon sme dostali 20e poukaz. Na Amazone som videla krásnu raňajkovú súpravu, ale bolo mi veľa dať 30e za to, keď viem, že nepotrebujeme. Lenže ten kupón bol limitovaný časom a nič sme nepotrebovali.

cukornicka- minimalizmus mať to co sa nam paci

Povedala som si, že si urobím radosť.

Vo výsledku ma stála okolo 7e, lebo klesla cena kým som sa rozhodla kúpiť. Áno z marketingového hľadiska ma dostali na ten čas, kúpa po vplyvom časového tlaku. Neľutujem, dobrá kúpa. Páčia sa mi, ladia, a prinášajú mi radosť, taká malá bezvýznamná maličkosť.

Očistenie priestoru a mysle: Psychologické výhody minimalizmu

A teraz si predstav, ak máš svoje prostredie vyskladané z takých malých radostí okolo seba. A máš doma, len veci, ktoré ti prinášajú radosť a zbavíš sa vecí, ktoré sa ti nepáčia, alebo sú neutrálne, nezaujímavé. Aké by to bolo?

Vyskúšaj to aj ty na takej malej drobnosti ako som to urobila. Otestuj, či to niečo zmení?

Veci, ktoré máme radi, často používame a viac sa o tie veci staráme.

Úprimne nechcela by som mať holé steny a väčšina vecí, ktoré máme doma  mi prinášajú radosť.

Problém nie je vo veciach, ale v sľuboch, ktoré si dávame a nedodržujeme ich.

 Napríklad: Jéééj aká super kniha, bytostne sa ma týka, kúpim si ju. Prejde mesiac- dostanem sa k nej cez víkend a nič, prejdú dva mesiace- medzi sviatkami bude viac času.

Prejde polroka a už začínajú výčitky, medzitým sa dejú veci, život, kúpia sa ďalšie kníh a začnú zapadať prachom. Čakajú, kedy budú čítane. Viac času, Nikdy nebude viac času ak sa pre to nerozhodneme, že takto chceme tráviť čas.

To je príbeh kníh, ale podobný príbeh môžu mať šaty, do ktorých chcem schudnúť, veci na maľovanie,… keď budem mat viac času.

Popozeraj sa po svojom okolí, aké príbehy rozprávajú tvoje veci, aké výčitky, myšlienky sa vynoria?

Zmenila si sa? Už nie si tá osoba ako pred 5 rokmi? Už ťa nebaví…..(napr.aerobic), už máš radšej… (napr.yogu)? Dosť si to svoje. Je to v poriadku. Tie veci, ktoré len ležia v poličke a nepoužívajú sa, môžeme pustiť a nájsť im iný domov. Oveľa ľahšie sa nám bude dýchať.

To je pre mňa minimalizmus, pustiť nepotrebné a vytvoriť si priestor radosti.

Ak by si potrebovala pomôcť, napíš mi. Som tu pre teba.

S láskou Zuzka.

Návrat hore